top of page

Benim Akıllı Tahtam Hangisi ?

Akıllı tahta; bilgisayarın gücünü, hızını ve esnekliğini elektronik bir kaleme ihtiyaç duymadan dokunmatik olarak tahta üzerinde kullanmanızı sağlayan bir teknolojidir. 

 

Günümüzde akıllı tahtalar kullanım şekline göre ikiye, dokumatik teknolojisine göre ise beşe ayrılır:


Kullanım Şekline göre Akıllı Tahtalar

 

1)    Klasik Akıllı Tahtalar
2)    Akıllı LED Ekranlar


Kullanım Şekline göre Akıllı Tahtalar:

Aslında bir cihazın "Akıllı Tahta" olarak adlandırılması için o cihazın büyük bir alanda (en az 50") bir bilgisayarı dokunmatik olarak kullanmaya olanak veriyor olması gerekiyor. Bundan birkaç yıl önce bir bilgisayarın görüntüsünü büyük bir yüzeye aktarmanın tek yolu projeksiyonla görüntüyü aktarmaktı. Bu neden "Klasik Akıllı Tahta"lar bize sadece bir görüntü aktarıldığında dokunmatik olarak kullanılmaya olanak sağlayan boş bir yüzey sunuyordu.

Zamanla, teknolojinin de ilerlemesiyle, LCD/LED ekranların da daha büyük boyutlarda üretilmesi olası olmaya başladı ve zamanla büyük ölçülü modellerin fiyatları da ucuzladı. Böylelikle "Dokunmatik Televizyon"lar üretilmeye başlandı. "Dokunmatik Televizyonlar"ın "Klasik Akıllı Tahtalar"dan tek farkı bilgisayar görüntüsünü "Akıllı Tahta" yüzeyine aktarma teknolojisidir.

"Klasik Akıllı Tahtalar" bilgisayar görüntüsünü dokunmatik yüzeye aktarmak için projeksiyona ihtiyaç duyarken "Akıllı LED Ekran"lar ise bütünleşik LED ekranı sayesinde görüntüyü akıllı tahtaya aktarırlar. Ülkemizde LED Akıllı Tahta diye anılmasının sebebi budur.Bu sebeple "Kullanım Şekline göre" ayırdığımız akıllı tahtalar, aslında görüntüyü aktarma şekline göre ayrılması daha doğrudur.Hem "Klasik Akıllı Tahtaların", hem de "Akıllı LED Ekran"ların kendilerine has avantajları vardır.

Emko, olarak Emkotech markası altında iki kategoride de ürünlerimizi farklı modellerde satışa sunuyoruz.

Şimdi iki çeşit akıllı tahtanın da avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim.

1) Klasik Akıllı Tahtalar:

Klasik Akıllı Tahtalar, 1990'lardan beri kullanılan tüm akıllı tahtalar bu kategoriye girmektedir. Emko bu kategoride ürünleriEmkotech 2Emkotech e-103Emkotech e-400Emkotech Integralgibi modellerle sunmaktadır. Modellerle ilgili detaylı bilgi için sitemizin "akıllı tahtalar" bölümünü inceleyebilirsiniz.

"Klasik Akıllı Tahta Sistemleri" kullanım açısından 3 farklı cihazı birbirine bağlamayı gerektirir. Bunlar Akıllı TahtaBilgisayar veProjeksiyon cihazlarıdır.

 

Ürünün Avantajları:

 

a) Üzerine Yazılabilir: Emko olarak ürünlerimizin neredeyse tamamında e3 emaye yüzey kullanıyoruz. Bu yüzey sayesinde akıllı tahtaların üzerine aynı bir beyaz yazı tahtası gibi yazı yazılabilir ve silinebilir. Özellikle elektrik kesintileri ve teknolojik aksaklıklarda derse devam etmeyi sağlamaktadır.

b) Sağlamdır: Yine e3 emaye yüzeyi sayesinde akıllı tahtalar, aynı yazı tahtaları gibi çizilmeye ve darbelere karşı güvenlidir. Yüzeylere3 emaye yüzey tedarikçisi Polyvision tarafından verilen ömür boyu garanti ile korunur.

c) Kolayca Temizlenir: Herhangi bir ekstra temizlik aracına gereksinim duymadan sadece nemli bir bezle temizlenirler.

 

d) Maliyet: Maliyet açısından "Akıllı LED Ekran"lara göre çok daha ucuzdurlar. Aynı fonksiyonu görmesine rağmen ucuz fiyata mal edilebilirler.

 

e) Ekran Büyüklüğü: Emko olarak 78'', 80'', 90'' ve 108'' gibi ölçü seçenekleri sunuyoruz. Şu anki panel teknolojisi 90'' üzeri ölçüleri desteklemediği için "Akıllı LED Ekran"larda bunları sunamıyoruz. Ayrıca "Akıllı LED Ekran"larda 65'' üzeri ölçüler maliyet açısından henüz çok mantıklı değiller.

 

f) Özel Sistemler: Özel sistemler içerisinde sunulabilirler. Böylece ürünün kullanımı çok daha kolaylaşır ve fonksiyonel hale gelebilir. Biz Emko olarak "Giyotin Akıllı Tahta" ve "Sürgülü Akıllı Tahta" gibi seçeneklerle ürünün kullanımını daha fonksiyonel hale getirebiliyoruz. 

 

Ürünün Dezavantajları:

 

a) Projeksiyon Gereksinimi: Ürünlerin kendi görüntü aktarma teknolojisi olmadığından dolayı dışarıdan bir projeksiyon desteğine ihtiyaç duyarlar. Ürün bütünleşik olmadığı için kalibrasyon gibi konularda sıkıntılar çıkabilir.

 

b) Işık Gücü: Projeksiyonun ışık gücü sınırlı olduğu için özellikle düşük kalite projeksiyon cihazlarıyla kullanılan akıllı tahtalard sıkıntı yaşanabiliyor.

 

c) Çözünürlük: Projeksiyonlarda yüksek çözünürlük elde etmek çok maliyetlidir. Bu nedenle düşük çözünürlüklü görüntü elde edilebilir. Eğitim için yeterlidir ancak tercihe göre daha yüksek çözünürlüklü görüntü aranabilir.

 

d) Bütünleşik Sistem Olmaması: Ürünün bütünleşik olmaması sebebiyle hem bilgisayarı açmak, hem de projeksiyonu açmak zahmetlidir ve zaman kaybına yol açabilir.

2) Akıllı LED Ekranlar

Akıllı LED Ekranlar veya LED Akıllı Tahtalar, aslında aynı "Klasik Akıllı Tahtalar" gibi bilgisayar görüntüsünü dokunmatik olarak kullanmaya olanak sağlar. Tek farkı ise "Dokunmatik Televizyon" gibi kullanılabilir olmalarıdır. Bu sebeple, bir projeksiyon desteğine ihtiyaç duymadan kullanılabilirler. Bu nedenle ülkemizde LED Akıllı Tahta olarak da anılırlar.

Emko, Akıllı LED Ekranları emkoLED modeli altında satışa sunar. Emko olarak kalite anlayışımız gereği standart bir LED Akıllı Tahtadan çok daha ileri bir teknoloji kullanıyoruz ve kullanıcılarımıza fonksiyonellik sunuyoruz.

 

Ürünün Avantajları:

 

a) Bütünleşik Cihaz: Bütünleşik bir cihaz olmasından dolayı herhangi bir dış cihaza gereksinim duymadan tek dokunuşla açılabilir ve çalışmaya başlayabilir. Tüm ayarlar tek cihaz üzerinden yapılabilir.

b) Ürün Ömrü: Ürün ömrü projeksiyon cihazlarına göre daha fazladır. Daha uzun süreli kullanım sağlar.

 

c) Çözünürlük: LED paneller, Full HD görüntüye olanak sağladığı için görüntü kalitesi daha yüksektir.

 

d) Özel Sistemler: Emko, emkoLED panelleri özel sistemler içerisinde de satışa sunar. Böylece ürün kullanımı kolay ve daha fonksiyonel hale gelebilir. "Giyotin Sistemli emkoLED", "Çift Kapaklı Sürgülü emkoLED" ve "Tek Kapaklı Sürgülü emkoLED" gibi sistemlerle emkoLED kullanımı daha fonksiyonel hale gelebilmektedir.

 

e) OPS: Tak, çıkar özelliği olan OPS bilgisayarlar sayesinde bilgisayar kullanımını kolaylaştırır.

 

f) Android İşletim Sistemi: EmkoLED Akıllı Tahtayı diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliklerden biri entegre Android İşletim Sistemi üzerinden çalışmasıdır. Bu sistem sayesinde etkin bir şekilde bilgisayarsız kullanım sunar.

 

g) Otomatik Ekran Parlaklığı Ayarlama: EmkoLED Akıllı Tahta özel sensörü sayesinde ekran parlaklığını otomatik ayarlayabilir. Böylece çevresel faktörlerden etkilenmeden ders aynı etki ile devam edebilir. 

 

h) Otomatik açma kapama: EmkoLED Akıllı Tahtayı muadil ürünlerden ayıran diğer bir özellik ise otomatik açma kapama programlama olanağıdır. Böylece haftanın her günü için farklı bir program belirleyebilir. Ürünü istediğiniz saatte otomatik olarak açabilir ve yine belirlediğiniz saatte otomatik olarak kapatabilirsiniz.

 

Ürünün Dezavantajları:

 

a) Yüzey: Temperli cam yüzeyi olan Akıllı LED Ekranlar kırılmaya emaye yüzeyler kadar dayanıklı değildir. Ayrıca üzerine yazı yazılamaz.

 

b) Ekran Parlaklığı: Ekran parlaklığı yüksek ve anti-glare cam özelliği olmayan modellerde ekran parlaklığı uzun süreli kullanımda kullanıcıların gözünü rahatsız edebilir.

 

c) Ekran Büyüklüğü: Gerçek bir yazı tahtası ölçüsündeki modeller çok pahalıdır ve kullanımı azdır. O yüzden daha ufak 65'' modelleri yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu büyüklükte tahta özellikle kalabalık sınıflar için uygun değildir.

 

d) Teknik Problemler: Ürün arızası veya elektrik kesintisi gibi durumlarda ürün yüzeyine yazı yazılamadığı için problemler yaşanabilir.

Akıllı Tahtalar ve Akıllı Led ekranlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilir, 

bottom of page